להתמקד לבד/ חן עין-הבר


כשאנו לומדים להתמקד, בד"כ אנו מתרגלים בזוגות ויוצרים לנו שותפים להתמקדויות האישיות שלנו ביומיום. שותפות זו היא אחת המתנות הגדולות של ההתמקדות. מישהו שנמצא שם, מקשיב לך ועוזר לשמור על הנוכחות. יחד עם זה, לעיתים נוצר מחסום להתמקד לבד. ובין אלו המנסים להתמקד לבד בכל זאת, יש המאבדים את הריכוז ומתקשים לשמור על נוכחות ערה וסקרנית. במאמר זה רציתי לשתף בכמה דברים היכולים לסייע בהתמקדות לבד.

  לפני כשנה ילדתי, וכאם לתינוק היה לי קשה להתחייב לשופתה לזמן קבוע מראש בו נוכל להתמקד. מרבית הניסיונות למציאת שותפה באופן ספונטני לא זכו להצלחה מרובה, שכן כל אחת הייתה עסוקה בענייניה באותה עת. סיטואציית חיים זו הביאה אותי להתמקד לבד יותר ויותר. וכך, גם אם התינוק התעורר במהלך ההתמקדות, יכולתי להפסיק ולחזור, ולעיתים אף להמשיך להתמקד בהיותי מניקה. עם הזמן, סיגלתי יותר ויותר כלים שעזרו לי להתמקד לבד, ולעיתים אף העדפתי להתמקד לבד מתוך בחירה (בהמשך אציין יתרונות בכך).

    אחד הדברים המסייעים לי ביותר, על אף שאינו מתאפשר בכל סיטואציה, הוא להתמקד בקול רם. לעיתים אף הייתי מקליטה את עצמי, וכך מצאתי נוכחות מקשיבה בשם MP4. זה מאוד עזר לי להישאר עם מה שעולה ולשמור על הקשב. אפילו כשאני נוסעת ברכב ומתמקדת, אני עושה זאת בקול, בעידן הדיבוריות אין זה נראה חריג לעין מבחוץ (מה גם שכולנו "משוגעים" המדברים אל עצמנו כל הזמן, אז למה לא להודות בזאת בקול).

  דבר נוסף המסייע לי הוא ארגון הזמן והמרחב. אני משתדלת לסדר לי פינה שקטה ונוחה, ונמצאת בקשר עם הזמן, באם מתאפשר מקציבה זמן מוגדר מראש.

  לעיתים אני מתיישבת להתמקד (או נעמדת) כי יש לי זמן פנוי, אך מוחי מוטרד ועסוק בנושאים שונים. אז אני מאמצת את "פינוי המרחב" של ג'נדלין. אני מתחילה להעלות דבר, דבר ממה שמעסיק או מטריד אותי. כאשר אני נותנת לכל אחד מהם להדהד רגע בגופי, ולתחושה להיות מורגשת בגוף, מבלי להיכנס לעומק שלה. אם אני חשה שאני צריכה ממש עזרה בלהסיט אותם מהמרכז אל הפריפרייה, אני מציירת על דף מלבן/עיגול וכותבת בו את שעלה. וכך, הדף מתמלא במלבנים או בועות, עד שלא עולה דבר. ואני יכולה לחוש מקום יותר מרווח בפנים. אז אני שוהה וחשה מה יותר רוצה תשומת לב עכשיו. לעיתים, כבר תוך כדי פינוי המרחב משהו מרגיש דומיננטי ואני ממשיכה להתמקד איתו, כששאר הדברים כבר פינו עצמם לבד.

  כאשר עולות בי הרבה מחשבות תוך כדי ההתמקדות, אני אומרת פנימה כי אני שמה לב למשהו בי שנודד ולא מעוניין להתמקד/מתנגד. ופונה אליו עם הרבה אמפתיה: "אני שמה לב כמה קשה לך להתמקד/ שאתה לא מעוניין להתמקד". במקום להתייחס למה שעולה כהפרעה לתהליך, אני מפנה אליו שימת לב ומנסה ליצור עמו מגע אט, אט.

  דבר נוסף היכול לעזור הוא להתמקד בעמידה, או להיעמד תוך כדי. יש בזה משהו מקרקע (לפחות עבורי). זה גם מאפשר לגוף לנוע ביתר חופשיות במרחב, ולנו להיות במגע ישיר עמו.

  כאשר אנו מתמקדים לבד, אנו מעצימים את היכולת שלנו להיות בנוכחות מבלי לפתח תלות בגורם אחר. ההתמקדות נכנסת יותר ויותר לתוך הסיטואציות בחיינו, ומתאפשר לנו יותר חופש להתמקד במקומות ובזמנים שונים. לעיתים זה גם עוזר לדברים להיפתח, כאלו שאולי לא היו עולים ונפתחים בנוכחותו של מישהו נוסף.

  כמו שפתחתי, ערכו של הפרטנר בהתמקדות הוא רב. אני מוצאת את שיטת ה- partnership כגאונית ממש, במובן זה שהיא תומכת ומאפשרת להמשיך וליישם את ההתמקדות בתוך חיינו. ומאפשרת תהליכי צמיחה וחקירה, ללא הוצאה כלכלית עבור טיפולים. יחד עם זאת, להתמקדות לבד סגולות משלה, ואני ממליצה לכל מתמקד/ת שעוד לא ניסה, לנסות ולגלות אותן.

סגור לתגובות.