מהי בשורתה של סונדרה ריי ? מי שהביאה את הריברסינג לעולם:


20140322_180843עוד לפני 10 שנים, כשרק התחלתי להיות ריברסר, שמעתי את השם הזה "סונדרה ריי" . ידעתי שהיא ולאונרד אור חקרו במשך שנים את התגלית של לאונרד והיא: נשימת הריברסינג.

אז כששמעתי שסונדרה ריי מגיעה, מיד ידעתי שברור שאני הולך להיפגש איתה וללמוד ממשהי שחקרה את העניין 40 שנה.

פגשתי אישה אמריקאית מטופחת עם אנרגיית חיים ושמחת חיים יחד עם בן זוגה מרקוס, אשר במשך כל 3 ימי הסדנא צייר ציור בתוך מרחב של ריפוי, בזמן שכולנו נשמנו.

כבר בסשן הראשון הופתעתי. כאשר התחלתי לנשום אפשרתי לקצת קול לצאת ממני וסונדרה מיד נגשה אלי וביקשה לא להוציא קול ולהתמקד רק בנשימה. מה? תהיתי לעצמי תוך כדי הנשימה. אבל אני שעובד עם קול ומי שהקול מסייע לו לשחרור ריגשי, אני לאחר סופ"ש של נשימה הולוטרופית שבה השתחררו קולות על רקע מוזיקה חזקה , פתאום נדרש לא להוציא קול… מעניין מה הסניאסים של אושו שרגילים לצעוק את קיבתם באשרם בשיטים היו אומרים על זה.

בהתחלה זה עורר בי התנגדות, אבל המשכתי לנשום. ואז הרגל שלי התחילה לייצר תנועה ושוב גברת ריי נגשת אליי ומבקשת לא להזיז את הגוף ורק להתרכז בנשימה. וואלה הפעם ממש התעצבנתי..

במה שונה העבודה של סונדרה ריי ממורים שונים בתחום?

החלטתי להתמסר. הבנתי שהאפשרות השנייה של להתנגד רק תזיק לי. והפלא ופלא לאחר כ- 20 דקות מצאתי עצמי במימד אחר. דבר נוסף שלא ציינתי והוא שסונדרה ביקשה לנשום רק אל החזה ולא נשימה סרעפתית, היות ולאור מחקריה הרפלקס של הנשימה נפגע כאשר נותק התינוק מחבל הטבור מיד עם צאתו, וכן החזה נושא עימו טראומה של שוק עם נשימתו הראשונה בעולם, ולכן אנו רוצים להשיב לבית החזה את הזכרון הקדום הזה. אני לעומת זאת יודע כי רב כלי הדם מתרכזים באזור הסרעפתי ולכן כשאנו נושמים לשם אנו מאפשרים ליותר אנרגיה לנוע בגוף.

אז העבודה העמוקה והשקטה הזו, כפי שסונדרה ריי עובדת עימה, מאד מאפיינת את העבודה שלי בקליניקה אבל לא בקבוצה, שאז יש יותר מקום לשחרור הרגשי וביטוי לקולות. העבודה עליה אני מדבר כפי שאני מלמד ומטפל היא נשימה משולבת עם איכות ההקשבה והנוכחות שנוצרת בגוף בעקבות השיח ההתמקדותי הפנימי. במילים אחרות, סונדרה מכוונת למינימום הסחות דעת, מינימום תנועה. כל הזמן פנימה פנימה. גישה הפוכה ממורה נוספת המגיעה לארץ תכופות (קרול למפמן) וכן לתראפיסטים מבית אושו בפונה העובדים עם נשימת פולסיישן.
מה עובד לכם יותר ?

משהו נוסף שפגשתי, הוא דרך העבודה של סונדרה עם רגשות. אם "התמקדות" היא דרך עבודה של קבלה רדיקלית היינו, אם יש כעס אז אני מקשיב לו. מה יש לו לאמר ומאפשר לו להיות כמה זמן שהוא צריך מבלי להאיץ בו עד שהוא מרפה ממני. ואילו סונדרה מתייחסת למחשבה השלילית שיצרה את הכעס הזה, ומבחינתה כעס הוא כמו כל התמכרות אחרת ובכל אחד יש פחד לוותר על ההתמכרות הזו ולכן בכל רגע נתון היא מבקשת לעשות בחירה מחודשת האם אני מוכן להניח לכעס או למחשבה השלילית שמייצרת אותו.

אז זו לא קבלה ראדיקלית, אבל אני מוכרח לציין שגם היא יצרה בי שינוי כאשר הסכמתי, מעבר לתהליך המחשבתי, להוסיף את עבודת הנשימה. בכל שאיפה להתמלא במחשבה החיובית ובכל נשיפה לאפשר למחשבה השלילית שמייצרת את הכעס לצאת.

להתרחב בתוך הרגע מבלי לרצות ממנו כלום או ליצור חוזה חדש ביני לבין הרגש הזה ?

אני שייך לאסכולה הראשונה של הקבלה הראדיקלית על פיה אני עובד שנים . אבל יחד עם זאת אני מכיר בשילוב. יש שיאמרו שמעצם קבלת הרגש (הכעס בדוגמא הזו) משהו מתחיל להשתנות. ויש שיאמרו שבכל רגע יש בידי לבחור מחדש. כלומר האם אני בוחר להזין עצמי במחשבה השלילית שמייצרת את הכעס או להניח לה.

מנסיוני לכל גישה תפקיד אחר. לגישה המקבלת את החלק הכועס שבי תפקיד בלייצר נוכחות עם המקום הזה, מה שלא מאפשר לי להתעלם ממנו או להדחיק אותו. אם נקפוץ ישר למחשבה החיובית הרי שיהיה לו זרם תת קרקעי שלא קיבל ביטוי ולא יפסיק לרחוש ולגעוש מתחת לפני השטח. לכן זהו רק שלב. כלומר, לאחר שהכעס ועוד חלקים נילווים אליו קיבלו מקום וחשו שמקשיבים להם, הצעד הבא הוא איזו בחירה מחודשת אני עושה. ואז מגיעה מקומה של המחשבה החיובית שאיתה אני מזין את הד.נ.א. שלי בכל שאיפה שאני מכניס פנימה.

מאד התרשמתי מסונדרה ומרקוס כשבפגישות האישיות שלהם במהלך סשן הנשימה התפללו. במקום "לטפל", לגעת, וכו' פשוט להתפלל עבור התהליך של אותו אדם. מקסים.

ביחס לנושא הסדנא "אהבה ומערכות יחסים" היה לי קצת תחושה של משהו שלא הולך לעומק. העניין של מערכות יחסים הועבר ברובד בסיסי ביותר וחפוז. הרבה הרבה עקרונות שסונדרה מקריאה ומכתיבה. אני חייב להיות כנה ולאמר שהלימוד היה מעייף. עדיין אני שמח שהלכתי לפגוש מקום ראשוני בתוכי מזוית אחרת, וגם לראות אופן עבודה קצת שונה. להבין שהדרכים בהם ניתן לעבוד עם הנשימה הם אינסופיים.

אני מודה לה ולבן זוגה על הכנות שהביאו עימם. זה עבר בנוכחות שלהם.

בהשראת הסדנה הזו יצרנו סוף שבוע המביא את העבודה העמוקה שלנו עם טעם שנשאר מסונדרה.
הסדנה מיועדת לקהל הרחב ותתקיים ב- 1-3.5 בהרי הכרמל הקסומים.

 

סגור לתגובות.