לרפא פוסט טראומה עם אייואסקה, ,MDMA LSD ונשימה מעגלית / ריברסינג

לפני כחודש הגיע לארץ הפסיכיאטר ד"ר סטינסלב גרוף, אבי הנשימה ההולוטרופית ודיבר באוניברסיטת ת"א על שימוש בפסיכותרפיה מלווה MDMA ככלי לריפוי מצבים פוסט טראומטיים ועל המחקרים שלו עם עבודה עם מטופלים תוך שימוש בLSD. עוד דיבר ד"ר גרוף על החשיבות של חוויה טראנס פרסונאלית רוחנית בחייו והתפתחותו של האדם. וכן דיבר על הדרכים לחוות זאת באמצעים מבוקרים ביניהם טקסי איואסקה.

לא מעט פעמים אני נתקל בקליניקה ברגעים בהם באמצע סשן נשימה עולה טראומה למטופל ממקום לא מודע ואז מבקש קודם כל לזהות זאת כטראומה. נקודה שנייה היא לדעת מה לעשות עם זה, כיצד לפעול מול זה וכן איך הנשימה יכולה לרפא זאת.

(הנתונים הבאים הם מתוך מחקר רפואי בארץ שפורסם על ידי המרכז לבריאות הנפש באר יעקב
וכן חלק מהנתונים נלקחו מניסויים של האגודה המולטידיסיפלינארית ללימודים פסיכדליים
((MAPS)

מהי הפרעה פוסט טראומתית?

הפרעה פוסט טראומתית יכולה להיגרם על ידי : מלחמה , תקיפה מינית, התעללות, עינויים , תאונת דרכים ועוד אירועים שלא ציינתי. ההפרעה עלולה להתבטא בצורה כרונית . ההשפעה על חיי הסובלים היא קשה ומונעת מהם לקיים חיים תקינים. אצל חולים פוסטראומתיים נרשמה פעילות מופחתת בהיפוקמפוס ובקליפת המוח הקדמית (אזורים האחראים על זיכרון ולמידה) וכן פעילות מוגברת באזור האמיגדלה (הקשור לפחד).

 (בעקבות מבצע "צוק איתן" אובחנו 460 חיילים הסובלים מפוסט טראומה).

מהי פסיכותרפיה מלווה ב MDMA ואיך היא פועלת?

MDMA אינו אקסטזי. זוהי תרכובת סינטטית המפחיתה את תחושת הפחד וההתגוננות, ומגבירה את האמון והאמפתיה. היא מאפשרת למטופל לחוש בנוח. MDMA מגביר את שחרור האוקסיטוצין ופרולקטין (הורמונים הקשורים לאימון והיקשרות) ומאפשרת למטופלים לשוחח על זיכרונותיהם בפתיחות. MDMA  אינה תרופה לכשעצמה אלא כלי עזר למטפלים ולמטופלים. כמו כן היא מפחיתה משמעותית את פעילות האמגדילה השמאלית הקשורה לפחד ולזיכרונות טראומתיים. היא מגבירה את האמון הבינאישי בלי למנוע גישה לזיכרונות או לתחושות.

מה היו התוצאות?

  • לאחר 2 סשנים בני 8 שעות וסשנים טיפולים שבועיים של שיחה 83% מהמשתתפים לא אובחנו יותר כסובלים מהפרעה פוסט טראומתית.

  • נעשה המשך מעקב וכעבור כ- 4 שנים אחרי הטיפול התוצאות המיטיבות המשיכו.

  • המחקר לא מצא השפעה שלילית על התפקודים הקוגנטיביים.

  • משתתפים רבים אמרו שהטיפול אפשר להם לפתוח דף חדש בחייהם.

חשוב לזכור שכיום לפסיכיאטריה אין יכולת להגיע לתוצאות הללו ואף לא קרוב להן !!!

איך זה קשור לנשימה? ומה עושים מטופלים שלא רוצים להשתמש בחומרים חיצוניים?

אז כפי שציינתי לא מעט פעמים, טראומה שרצתה לעלות והודחקה במשך שנים יכולה לעלות במהלך סשן נשימה וזאת משום שהגוף כבר הרגיש שיש לו יכולת להתמודד ולהכיל את המקום הזה. אבל כשזה קורה מיד נדרשת תמיכה והתערבות מקצועית. מה שקורה הוא שכשעולה הטראומה חשוב לייצר נוכחות עם המקום, אחרת המטופל נבהל ואז נוצרת מה שנקרא "טראומה על טראומה", והוא לא יחזור שוב למקום הזה.

לכן ראשית בתוך תהליך ניצור תחילה עבור המטופל יותר משאבים פנימיים שיהיו נגישים לו. כמו כן, "עוגנים" שאליהם תמיד יוכל לשוב במידה והחוויה תהיה גדולה מדיי להכלה. אחד הכלים החשובים במהלך הנשימה הוא "ההתמקדות".

לפני כשבועיים הנחיתי 2 סדנאות שבמהלכן היו 3 מקרים בהם הנושמים פגשו מקום קשה, בטראומה שעלתה, ורצו לסיים את הסשן. לקום וללכת עם המקום הפתוח. כשאני והאסיסטנטים שלי זיהינו זאת מיד ניגשנו לאותם מטופלים ונוצר שם תהליך התמקדותי שארך בין 10 ל- 30 דק' כאשר בסופו חזרו כולם לנשום מתוך בחירה והתוצאות היו ריפוי עמוק של מקומות שלא העזו לנגוע בהם עד כה.

אם כך הנשימה, גם במחקריו של ד"ר גרוף, הוכיחה עצמה ככלי המסייע לריפוי טראומות. ואילו אני ואשתי חן גילינו את חשיבותו של השילוב בין הנשימה וההתמקדות כאשר האחרונה הייתה הכרחית ברגעים קריטיים.

בחודש יוני יפתחו 2 קורסים להתמקדות ולנשימה מעגלית במסגרת מכללת אשכולות בזכרון-יעקב וברמת השרון.

ב 30/4 תתקיים סדנת נשימה וקול בהנחיה משותפת של יניב ונתנאל גולדברג, בליוויו של איל פרידמן על הנבל.

 

 

 

סגור לתגובות.