המרכז לתרפיה מבוססת
נשימה והתמקדות

פשטות
התמקדות
פשטות
נשימה מעגלית
פשטות
F.O.B.T

פילוסופיה של תהליך

מאת חן עין-הבר

יוג'ין ג'נדלין (2017 – 1926) הוא אבי שיטת ההתמקדות. פילוסוף אשר חקר את תהליך החיים ואת השאלה מה הופך אותם משמעותיים עבורנו.

כיהודי, ג'נדלין נאלץ לברוח מאוסטריה עם משפחתו, בהיותו ילד. כבר אז, מתוך התבוננות על התנהלות הנאצים האירופה, הביו שמשו כנראה שגוי בהבנה שלנו של העולם. לאורך מסלול הבריחה שלהם, אביו של ג'נדלין היה צריך לבחור במי לבטוח ובמי לא. ג'נדלין התעניין בשאלה: "איך מישהו יכול לדעת אם מישהו ראוי לכך שיבטחו בו?".

בגיל 12 הגיע ג'נדלין עם משפחתו לארה"ב. הוא מספר שכאשר ניסה ללמוד אנגלית הוא לקחת את המילה עצמה, למשל "כסא", בשפתו ותירגם אותה לשפה האנגלית. מורתו אמרה לו שהוא לא חייב לעשות זאת כך. הציעה לא פשוט להסתכל על הכסא ולקרוא לו כסא (באנגלית). אז הוא הבין שיש את החוויה השלמה של הדבר ויש את המושג, והללו לא זהים.

בהיותו סטודנט באוניברסיטת שיקגו רצה ג'נדלין ללמוד פילוסופיה כדי להבין יותר את ה- implicit (מושג מרכזי בפילוסופיה שלו, מעין כמיהה שמרמזת על כיוון פתרונה אל עבר צעד מקדם של תנועת חיים). ג'נדלין חיפש מישהו שחושב בצורה רעננה מתוך ה implicit, אך התאכזב לגלות כי כולם עושים copy&past. הוא פנה לפסיכותרפיה והגיע לקארל רוג'רס, ללא רקע בפסיכולוגיה. עבד איתו צמוד, ופיתח דרך המחקר את העבודה עם ה- implicit.

הפוקוסינג הגיע ממצאי המחקר של הצפייה בתרפיה. את הדוקטורט שלו עשה ג'נדלין על השאלה: "מהי משמעות? מה הופך משהו למשמעותי?": Expressing the creating of meaning, מתוך עבודה זו נוצר אחד המושגים המרכזיים בהתמקדות: F.S –  Felt Sense (תחושה-משמעות מורגשת).

לאורך השנים ג'נדלין פיתח מושגים והוציא מאמרים שהביאו עוד מושגים ועומק לפילוסופיה שלו. ב- 1980 החל ג'נדלין לכתוב את המאמר הפילוסופי המרכזי והחשוב שלו A Process Model – APM. ב- 1997 יצא עותק ראשון של המודל הכתוב. בסוף חייו התבונן ג'נדלין על המכלול: לראות את היער ולא את העצים. (כתב מאמרים העוסקים בהתבוננות זו).

ג'נדלין טען כי לא מספיק רק להבין את החיים כמשהו אקטיבי ושלם שלא ניתן לפרק לגורמים, זאת מכיוון שגם השפה שלנו היא תוצר של מודל היחידות, ולכן כל פעם אנו חוזרים לחשוב דרך מודל היחידות. המושגים עצמם הם במסגרת חשיבה ותפיסה שירשנו. על כן, ניסה ג'נדלין ב APM ליצור אלטרנטיבה למודל היחידות.

ב APM ג'נדלין מניח מושגים חדשים. משהו שקרוב למציאות. הוא עושה שימוש אחר בשפה. בדר"כ שפה מפורקת, בנויה מתבניות וקטגוריות "זה כמו זה". ב APM ג'נדלין מביא צורת חשיבה של חווית מציאות. אם נניח בצד את המושגים המוכרים נחווה משהו חדש שאין לנו עדיין מושג עבורו. משם נוכל למצוא תהליך גוף שלם אשר מטבעו מנכיח תהליך גוף-סביבה. אנו התפתחות של היקום, אנו חלק ממנו. משם אנו חושבים וכוללים את ה- implicit. החשיבה המערבית, לעומת זאת, לרב מתחילה מתפיסה. נקודת הפתיחה היא אנחנו כצופים במציאות. ג'נדלין הראה כי החיים אינם מבוססים על זה. אנו היחידים בעלי תפיסה, אז אם לחיות היה תלוי בתפיסות של המתבונן, הכל חוץ מאיתנו היה מת. (בדיוק ההיפך מהצהרתו של דקארט: אני חושב משמע אני קיים). ג'נדלין פיתח הבנה חדשה שלמה של תפיסות, תחושות, שפה. הבנת תהליך אשר קרה לפני שהמתבונן בחן אותו מתוך הכרתו. תהליך ארוך זה לא "נפל מהשמיים". הוא שם מלכתחילה ובכל רגע נתון.

המורשת הפילוסופית שאנו יכולים לקבל מג'נדלין היא כי מודל היחידות חשוב ויעיל לבניית מכונות אך לא ללחיות ביחד. מכאן שעלינו למצוא דרכי גישה לחיבור אל ה-implicit על מנת שנחבור אל תהליך חיים שאינו מנתק אותנו מסביבתנו.