המרכז לתרפיה מבוססת
נשימה והתמקדות

פשטות
התמקדות
פשטות
נשימה מעגלית
פשטות
F.O.B.T

Whole Body Focusing – התמקדות הגוף השלם

מאת חן עין-הבר

"חן, אני רוצה להודות לך על כך שפתחת לי דלת רחבה ומזמינה להתמקדות של Whole Body Focusing שבעיניי היא מדהימה. את יודעת שהתחברתי אליה מיד. תודה על מפגשים מרתקים, מעשירים ובעיקר עוזרים… היום אני אומרת בפה מלא ובלב שלם שטוב לי, אני שמחה ומאושרת ממה שיש לי בחיי. זה נותן לי כוח להמשיך ולהיפתח לאפשרויות נוספות שקודם הייתי חסומה אליהם בגלל הבור שהייתי בו…"

 

Whole Body Focusing פותחה ע"י קווין מק אווניו (קנדה), אשר שילב בין שיטת אלכסנדר לבין טכניקת התמקדות (פוקוסינג).
הוא מצא כי ההבנות שאלכסנדר ניסה להגיע אליהן מבחוץ, הצליחו לנבוע מתוכו מבפנים, מתוך החכמה השוכנת בתוכנו. הוא נכח לגלות כיצד זרימת האנרגיה הטבעית העוברת בגופנו יכולה להביא לידיעה ממשית.

התמקדות הגוף השלם יוצרת הקשר עבור התמונה הגדולה, המאפשר לה להתגלות ולהתפתח.
מתחת לכל הדפוסים הלא מודעים והמותנים שלנו, אם במחשבות, בהתנהגויות ובתנועות, שוכנת ונובעת אינטליגנציה היודעת כיצד להסיר לחצים וטראומות בחיינו, וכיצד להשלים מצבים לא גמורים בחיינו (אותה תנועה קדימה – caring forward שהגדיר ג'נדלין).

ב- WBF אנו שמים דגש על חיבור להוויה של הגוף השלם, ולאופן בו התחושה מורגשת מתוך חוויה זו.
כאשר אנו מתרגלים WBF כתהליך אישי או בהדרכה של מתמקד, אנו נעשים מודעים לחיבור עצמנו ולקוחותינו למודעות השלמה עם הגוף כולו, לקרקע הבסיסית של הקיום (תודעה). בסיס קיום זה חי את האפשרויות האינסופיות של דרכים פוטנציאליות להוויה (השדה של המרומז – implicit של ג'נדלין). לכן, כאשר אנו מתחברים למרחב תודעתי זה באמצעות הגוף השלם, אנו מתעוררים לקשר ישיר וחושי עם חכמת הגוף שלנו.

המהות של WBF היא המוכנות לקחת את הזמן ולהיות עם מה שמתגלה מתוך התהליך החי של הגוף עצמו, בגישה עדינה ומקבלת. באופן זה אנו מתחברים לזרימת אנרגיה העוברת דרך הגוף השלם שלנו. וחשים בחיבור לנוכחות מקורקעת, יציבה ונתמכת. בכך אנו יוצרים יסודות ומיכל רחב, לכל מה שיופיע במהלך השהייה פנימה.

בתהליך התמקדות הגוף השלם אנו מחזיקים במידה שווה, בגישה חיובית ומקבלת, גם את הנוכחות של הגוף השלם, המכיל המתייחס ל… וגם משהו שמביע את עצמו. יש קשרי גומלין בין השניים. כמו נוכחות בוגרת ומתרחבת המאפשרת מקום לאותו חלק שרוצה להביע יותר מעצמו. אנו למדים לבטוח באי ידיעה ובאי עשייה, כך שחוכמת הגוף תוכל להתעורר ולהופיע בקצב שלה, והאינפורמציה תוכל לעלות. וזאת מבלי שנפנה שאלות מכוונות אל התחושה המורגשת או שננסה לדייק בתיאורים שלה. אלא נאפשר לתנועות ספונטניות נטולות מאמץ, המגיעות מתוך זרימה טבעית ותחושה הוליסטית של הגוף השלם.

באופן אישי, כאשר נחשפתי לראשונה להתמקדות הגוף השלם (בסדנה מעמיקה), חשתי כי נפתח בפני מרחב חדש של אפשרויות בתהליך ההתמקדות. החוויה הייתה של לגיטימציה לתת לאינפורמציה לעלות ולהתפתח באופן לא וורבלי, ולאפשר תנועה חופשית יותר במרחב (החוויה של התמקדות בעמידה, גם היא תרמה לכך). חשתי כי נתגלה בפניי חיבור ישיר למצב תודעתי רחב, ולזרימה של אנרגיה משחררת ומרפאה.

התנסות זו הביאה אותי להמשיך ולהעמיק את הלמידה, ההתנסות והחקירה של דרך זו, בהדרכתו ותמיכתו של גלן פליש (קליפורניה), תלמידו של קווין ואחד המורים והמטפלים המובילים בעולם בתחום זה.

כיום אני מלמדת מתמקדים WBF ומשלבת דרך זו עם גישות נוספות בפוקוסינג בתהליכיי האישיים, בקליניקה, ובקורסי ההתמקדות שאני מנחה.