נשימה מעגלית

נשימה מעגלית- תרפיה דרך נשימות

תרפיה דרך נשימות מתבססת על טכניקה בשם נשימה מעגלית, שמהותה הוא תרגול מודע של נשימות המתקיימות ברצף, כאשר קצה הנשימה ותחילת הנשיפה מתחברות. לנשימה המעגלית יש את הכוח והיכולת לחולל מהפך בחייו של הנושם וליצור ריפוי אמיתי ועמוק. במהלך סשן נשימות אנו מסייעים לנושם לשנות את דפוס הנשימה שלו, והדבר משנה באופן מיידי גם את את מצב תודעתו ואת דפוסי התנהגותו, ומאפשר לנושם לחוות פתיחות גדולה יותר ואהבה רבה יותר, רגשות כה טבעיים וכה נפלאים אשר במהלך היום יום מתערפלים ומתכסים על ידי הסיפור האישי שלנו: הקונפליקטים, החששות והמסכות.

חשיבות הנשימה המודעת

לאנשים רבים הרגלי נשימה לא נכונים. מהלך החיים האינטנסיבי תורם לכך שאין תשומת לב מספקת לצורך לנשום וכך הנשימה נשארת רדודה (אנשים נוהגים לנשום כמות חמצן הנמוכה ב- 40%-30% ממה שהם מסוגלים לנשום) הרגלי הנשימה הלקויים מונעים מאיתנו לחיות את החיים במלואם ובמקום זאת רבים מעבירים חיים שלמים תוך התפשרויות קטנות.

דרך תרגול נשימה מעגלית לומדים להגביר את קצב הנשימה ולהעמיק אותה. הדבר גורם לשינוי מהותי החל מהרמה התחושתית והמחשבתית ועד לרמה התאית של הגוף.

לאחר שכבר חל השינוי אין דרך חזרה: כאשר במהלך היום אנו מתנהגים בצורה לא "אותנטית", הנשימה מאותתת לנו על כך ומגבירה את המודעות למצבנו הנוכחי ….

נשימה הינה מעין מפה של חיי האדם. המשפט הבא משקף בצורה טובה את ה"אני מאמין" שלנו:

באמצעות תרפיית נשימות, ובשילוב טכניקות נשימה מגוונות וכן דרך מודעות ונוכחות ברגע עם שימת לב לחוויה הגופנית, אנו לומדים להקשיב לעצמנו, למצוא את קצב הנשימה הנכון לנו, ולנשום נשימה מעגלית – נשימה מחוברת וזורמת המזמנת זרימה והרמוניה לתוך החיים.

נשימה מעגלית מאפשרת לכל אחד ואחת לנשום נשימה נכונה וסדורה, אשר (להבדיל מנשימה מהירה ומקוטעת) יכולה לשחרר אותנו מתקיעות, פיצול וקונפליקטים בחיינו.

כיצד עובדת נשימה מעגלית?

אמירות וחוויות שמקורן כבר בזמן לידה והמשכן בשנות הילדות, נחרטות בגופנו הפיזי ומהוות מעין פילטר דרכו אנו רואים את החיים. החוויות הפחות נעימות  יוצרות חסימות אנרגטיות אשר ברובד הפיסי מהוות מצע להתפתחותן של מחלות וברובד המנטלי אינן מאפשרות זרימה טבעית ושמחה בחיינו.
דרך נשימה מעגלית ניתן להציף את הגוף בכמות אנרגיה שתאפשר להעלות אל פני השטח רגשות מודחקים כמו כעס, עצב, אשמה, פחד או שמחה.
כאשר הגוף מוצף באנרגיה, המיינד מפנה מקום לטובת התת-מודע, ומן התת מודע עולות תובנות על חיינו האישיים, אשר מאפשרות לכל אחד למשחרר את החסימות האנרגטיות המהוות מכשול בחייו.
בסיומו של תהליך נשימה יש תחושה של הקלה, התנקות, היטהרות, קלילות ושלווה. יציאה מסשן של נשימה מעגלית מרגישה כמו לידה מחודשת ובקיעה משריון עבה שעטינו על עצמנו במשך שנים שלא במודע.

ריברסינג במים

הטכניקה של  ריברסינג (נשימה מעגלית) כפי שנחשפה למערב על ידי לאונרד אור בראשית שנות השבעים של המאה הקודמת, התגלתה לראשונה במהלך סשן נשימות ספונטני שביצע אור בתוך האמבטיה. רק כעבור זמן מה החל אור לנסות לנשום "על המזרן" בכדי לבדוק אם התהליך מתרחש גם מחוץ למים. אני מאמין כי לא בכדי נתגלתה הטכניקה דווקא במים, שהרי אם נצוף להנאתינו במים חמימים, כבר נחוש רפויים והאנרגיה בגוף תנוע בצורה חופשית יותר. כאשר נוסיף לכך נשימה מואצת הרי שמתקבל תהליך עמוק הלוקח את הנושם למסע מרפא.